Zanim pójdziesz do banku – sprawdź swoją zdolność kredytową

Pożyczanie pieniędzy na zakup mieszkania czy budowę domu, na nowy samochód, remont, wakacje to standard, znak czasów, w których przyszło nam żyć. Aby zaciąganie zobowiązań było bezpieczne dla banku oraz dla kredytobiorcy konieczne jest sprawdzenie wypłacalności klienta, czyli zbadanie jaka jest jego zdolność kredytowa. Bez tej kalkulacji, zgodnie z polskim prawem bankowym, instytucje bankowe kredytów udzielać nie mogą.

Jak bank sprawdza naszą zdolność kredytową? Badanie zdolności kredytowej dokonywanej przez bank można podzielić na dwa etapy: badania ilościowe oraz jakościowe.

Badanie ilościowe

Podczas analizy ilościowej, bank dokładnie sprawdza wszystkie przychody oraz wydatki kredytobiorcy. Są to między innymi:

  • miesięczne dochody osoby ubiegającej się o pożyczkę,
  • spłaty innych zobowiązań kredytowych,
  • zadłużenia i limity na kartach kredytowych,
  • stałe opłaty miesięczne za czynsz, media itp.

Można powiedzieć, że to analiza wyłącznie matematyczna – sprawdzenie, czy potencjalny klient ma dobre zabezpieczenie i będzie w stanie spłacić dług.

Badanie jakościowe

Samo obliczenie wpływów i wydatków to za mało, aby ocenić zdolność kredytową. Bank poprosi o dokumenty potwierdzające źródło dochodów. Musi ono być legalne; należy mieć zaświadczenie o zatrudnieniu, decyzję o emeryturze/rencie, wpis do działalności gospodarczej. Bank przeanalizuje również dane dotyczące wieku, stanu cywilnego, stanu majątkowego (nieruchomości), wykształcenia, zajmowanego stanowiska, rodzaju i terminu umowy o pracę. Dopełnieniem dokumentów będzie raport z BIK – Biura Informacji Kredytowej. Raport z BIK zawiera informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historię kredytową sprawdzanego klienta. Sprawdź również co może obniżyć Twoją zdolność kredytową.

Zrób to sam – wybierz kalkulator zdolności kredytowej online

Jeśli zamierzamy zaciągnąć poważny kredyt rozłożony na lata, warto skorzystać z prostego narzędzia w internecie. Kalkulator zdolności kredytowej online pozwala w mgnieniu oka na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Wystarczy wybrać kalkulator do danego typu kredytu, podać dane dotyczące przychodów, wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznych zobowiązań stałych, a kalkulator oszacuje na jaką kwotę możemy liczyć w banku. Oprócz kwoty kalkulator zdolności kredytowej online wyświetli nam wykaz banków i konkretne propozycje kredytów wraz z szacunkami dotyczącymi wysokości rat.

Trzeba pamiętać, że zdolność kredytowa badana kalkulatorem online to tylko informacja wstępna i powoływanie się na nią w banku nie spowoduje, że bank udzieli nam kredytu. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do kredytodawcy, jednak zawsze warto sprawdzić przeliczenia w dostępnym online kalkulatorze naszą zdolność kredytowa.  Dzięki temu nie będziesz tracić bez sensu czasu i nerwów w kolejnych placówkach zajmujących się udzielaniem pożyczek.